İçindekiler
  1. 1. Lityum İyon (Li-Ion) Akü Nedir?
  2. 2. Lityum İyon Aküler Nasıl Çalışır?
  3. 3. Lityum İyon Akü Çeşitleri ve Kimyasal Yapıları
  4. 4. Lityum İyon Akü Kimyalarının Karşılaştırılması
  5. 5. Lityum İyon Akü Hücre Yapıları
  6. 6. Lityum İyon Akülerin Temel Elektriksel Parametreleri
  7. 7. Lityum İyon Akülerde Şarj Yöntemleri
  8. 8. Batarya Yönetim Sistemi (BMS) Nedir?
  9. 9. Seri ve Paralel Bağlantı
  10. 10. Lityum İyon Akülerde Çevrim Ömrü ve Takvim Ömrü
  11. 11. Lityum İyon Akülerde Termal Yönetim ve Güvenlik
  12. 12. UPS Sistemlerinde Lityum İyon Akü Kullanımı
  13. 13. Endüstriyel Redresörlerde Lityum İyon Akü Kullanımı
  14. 14. Telekomünikasyon Sistemlerinde Li-Ion Aküler
  15. 15. Güneş Enerjisi Sistemlerinde Li-Ion Aküler
  16. 16. Lityum İyon Akü Kapasite Hesabı
  17. 17. Li-Ion, Kurşun-Asit ve Ni-Cd Akü Karşılaştırması
  18. 18. Lityum İyon Akülerin Test ve Bakım İşlemleri
  19. 19. Lityum İyon Akülerde Depolama Koşulları
  20. 20. Lityum İyon Akülerin Taşınması ve Geri Dönüşümü
  21. 21. Lityum İyon Akülerle İlgili Uluslararası Standartlar
  22. 22. Endüstriyel Li-Ion Akü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  23. 23. Sık Sorulan Sorular
  24. 24. EKA Sistem ile Li-Ion Akü ve Endüstriyel Enerji Depolama Çözümleri
  25. 25. Teknik Kaynaklar ve Referanslar

Lityum İyon (Li-Ion) Aküler: Teknolojisi, Çeşitleri, Çalışma Prensibi, Teknik Özellikleri ve Endüstriyel Kullanım Rehberi

EKA SİSTEM | TEKNİK BİLGİ MERKEZİ | AKÜ TEKNOLOJİLERİ

Lityum iyon (Li-Ion) aküler, yüksek enerji yoğunluğu, yüksek verimlilik, hızlı şarj kabiliyeti, düşük bakım ihtiyacı ve uzun çevrim ömrü sayesinde modern enerji depolama sistemlerinin temel bileşenlerinden biri haline gelmiştir.

Elektrikli araçlardan taşınabilir elektronik cihazlara, kesintisiz güç kaynaklarından (UPS) telekomünikasyon altyapılarına, yenilenebilir enerji tesislerinden büyük ölçekli batarya enerji depolama sistemlerine (BESS) kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ancak lityum iyon aküler tek bir akü teknolojisini değil, farklı elektrokimyasal özelliklere sahip bir akü ailesini ifade eder. LFP, NMC, NCA ve LTO gibi farklı kimyalar; güvenlik, enerji yoğunluğu, ömür, maliyet ve çalışma koşulları açısından önemli farklılıklar gösterir.

Bu nedenle bir lityum iyon akünün seçiminde yalnızca gerilim (V) ve kapasite (Ah) değerlerine bakmak yeterli değildir. Hücre kimyası, batarya yönetim sistemi (BMS), şarj algoritması, sıcaklık koşulları, deşarj akımı, çevrim ömrü, koruma sistemi ve uygulama gereksinimleri birlikte değerlendirilmelidir.

Bu teknik rehberde lityum iyon akülerin çalışma prensibi, kimyasal çeşitleri, elektriksel karakteristikleri, şarj ve deşarj davranışları, güvenlik gereksinimleri, uluslararası standartları ve endüstriyel uygulamaları mühendislik yaklaşımıyla açıklanmaktadır.

1. Lityum İyon (Li-Ion) Akü Nedir?

Lityum iyon akü, enerjiyi elektrokimyasal reaksiyonlar yoluyla depolayan, tekrar şarj edilebilen (sekonder) bir akü türüdür.

Çalışma prensibi, lityum iyonlarının iki elektrot arasında kontrollü olarak hareket etmesine dayanır.

Tipik bir lityum iyon hücre dört temel bileşenden oluşur:

  • Pozitif elektrot: Katot aktif malzemesi; LFP, NMC veya NCA gibi bileşikler kullanılır.

  • Negatif elektrot: Çoğunlukla grafit, bazı teknolojilerde lityum titanat veya silikon katkılı malzemeler.

  • Elektrolit: Hücre içinde lityum iyonlarının taşınmasını sağlayan iyon iletken ortam.

  • Separatör: Pozitif ve negatif elektrotların doğrudan temasını engelleyen, iyon geçişine izin veren gözenekli yalıtım katmanı.

Şarj sırasında lityum iyonları pozitif elektrottan negatif elektroda doğru hareket eder. Deşarj sırasında bu hareket ters yönde gerçekleşir.

Elektronlar ise dış devre üzerinden hareket ederek elektriksel enerji aktarımını sağlar.

1.1. Lityum iyon ve lityum metal akü arasındaki fark

Lityum iyon aküler ile birincil lityum metal piller aynı teknoloji değildir.

Özellik

Lityum iyon akü

Birincil lityum metal pil

Şarj edilebilirlik

Evet

Normalde hayır

Çalışma prensibi

Lityum iyonlarının elektrotlar arasında taşınması

Metalik lityum içeren elektrokimyasal reaksiyon

Kullanım

UPS, enerji depolama, elektrikli araçlar

Sayaçlar, sensörler, özel elektronik cihazlar

Tekrar kullanım

Çok sayıda şarj/deşarj döngüsü

Tek kullanım

Güvenlik yaklaşımı

BMS ve uygun şarj kontrolü

Birincil pil güvenlik önlemleri

Önemli: Şarj edilmek üzere tasarlanmamış birincil lityum pil kesinlikle şarj edilmemelidir.

2. Lityum İyon Aküler Nasıl Çalışır?

Lityum iyon hücrelerin çalışma süreci iki temel aşamaya ayrılır.

2.1. Şarj işlemi

Akü harici bir DC güç kaynağı veya uygun batarya şarj cihazı tarafından şarj edildiğinde:

  1. Şarj cihazı hücreye kontrollü elektrik enerjisi sağlar.

  2. Lityum iyonları pozitif elektrot yapısından ayrılır.

  3. Elektrolit üzerinden negatif elektroda doğru hareket eder.

  4. Elektronlar harici şarj devresi üzerinden negatif elektroda ulaşır.

  5. Enerji, hücre içinde elektrokimyasal olarak depolanır.

Şarj işlemi, hücre üreticisinin belirlediği üst gerilim, akım ve sıcaklık sınırları içerisinde gerçekleştirilmelidir.

2.2. Deşarj işlemi

Akü bir yüke bağlandığında:

  1. Negatif elektrotta depolanan lityum iyonları serbest kalır.

  2. İyonlar elektrolit üzerinden pozitif elektroda hareket eder.

  3. Elektronlar dış devreden geçerek yükü besler.

  4. Elektrokimyasal olarak depolanan enerji elektrik enerjisine dönüşür.

Bu işlem UPS, inverter, DC/DC dönüştürücü veya başka bir elektrikli yük için kullanılabilir.

2.3. Temel elektrokimyasal reaksiyon

Grafit negatif elektrot ve LFP pozitif elektrot kullanılan bir hücrede deşarj sürecinin basitleştirilmiş gösterimi:

Negatif elektrot:

LiC6→C6+Li++e−

Pozitif elektrot:

FePO4+Li++e−→LiFePO4

Toplam reaksiyon:

LiC6+FePO4→C6+LiFePO4

Şarj sırasında reaksiyon ters yönde ilerler.

Gerçek hücrelerde reaksiyonlar; elektrot bileşimi, hücre sıcaklığı, şarj durumu ve yaşlanma koşullarına bağlı olarak daha karmaşık elektrokimyasal süreçler içerir.

3. Lityum İyon Akü Çeşitleri ve Kimyasal Yapıları

Bütün lityum iyon aküler aynı elektriksel ve termal özelliklere sahip değildir.

Hücre kimyası; nominal gerilimi, enerji yoğunluğunu, şarj/deşarj performansını, çevrim ömrünü ve güvenlik karakteristiğini belirleyen en önemli faktörlerden biridir.

3.1. LFP – Lityum Demir Fosfat (LiFePO₄)

LFP aküler, özellikle sabit enerji depolama ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak tercih edilen lityum iyon teknolojilerinden biridir.

Kristal yapısının termal açıdan görece kararlı olması, uzun çevrim ömrü ve kobalt içermeyen katot kimyası önemli avantajlarıdır.

Temel teknik özellikler

Parametre

Tipik değer

Nominal hücre gerilimi

3,2 V

Şarj üst gerilimi

Çoğu standart hücrede 3,65 V

Enerji yoğunluğu

Yaklaşık 90–160 Wh/kg

Çevrim ömrü

Yaklaşık 2.000–6.000+ çevrim

Termal kararlılık

Görece yüksek

Bakım ihtiyacı

Düşük

Başlıca kullanım

UPS, BESS, telekom, güneş enerjisi

Belirtilen çevrim ve enerji yoğunluğu değerleri tipik mühendislik aralıklarıdır. Gerçek değerler hücre üreticisine ve test koşullarına bağlıdır.

LFP teknolojisinin avantajları:

  • Uzun kullanım ömrü

  • İyi termal kararlılık

  • Yüksek çevrim dayanımı

  • Düşük bakım ihtiyacı

  • Sabit enerji depolama uygulamalarına uygunluk

  • Kobalt içermeyen katot yapısı

Dezavantajları:

  • NMC ve NCA teknolojilerine kıyasla genellikle daha düşük enerji yoğunluğu

  • Düşük sıcaklıklarda şarj sınırlamaları

  • Düz gerilim eğrisi nedeniyle yalnızca gerilimden SOC tahmininin zor olması

Endüstriyel değerlendirme: LFP aküler, güvenlik, ömür ve toplam sahip olma maliyetinin ön planda olduğu UPS ve sabit enerji depolama uygulamaları için güçlü bir alternatiftir.

3.2. NMC – Lityum Nikel Manganez Kobalt Oksit

NMC aküler, enerji yoğunluğu ve güç performansı arasında denge sağlayabilen bir lityum iyon teknolojisidir.

Katot malzemesinde nikel, manganez ve kobalt kullanılır.

NMC111, NMC532, NMC622 ve NMC811 gibi isimlendirmeler, katot içindeki metallerin yaklaşık molar oranlarını ifade eder.

Parametre

Tipik değer

Nominal hücre gerilimi

3,6–3,7 V

Şarj üst gerilimi

Çoğu tipte yaklaşık 4,2 V

Enerji yoğunluğu

Yaklaşık 150–220 Wh/kg

Çevrim ömrü

Yaklaşık 1.000–2.000 çevrim

Kullanım

Elektrikli araçlar, taşınabilir sistemler, özel UPS uygulamaları

NMC hücreler, aynı kütlede LFP'ye göre daha yüksek enerji depolayabilir. Bununla birlikte sıcaklık yönetimi ve güvenlik gereksinimleri özellikle büyük ölçekli sistemlerde dikkatle değerlendirilmelidir.

3.3. NCA – Lityum Nikel Kobalt Alüminyum Oksit

NCA aküler yüksek enerji yoğunluğu gerektiren uygulamalarda kullanılır.

Özellikle ağırlık ve hacmin kritik olduğu batarya tasarımlarında avantaj sağlayabilir.

Temel özellikleri:

  • Tipik nominal gerilim: 3,6–3,7 V

  • Tipik enerji yoğunluğu: 200–260 Wh/kg

  • Yüksek enerji depolama kapasitesi

  • Gelişmiş termal yönetim ve koruma ihtiyacı

  • Elektrikli araç ve yüksek enerjili batarya sistemlerinde kullanım

3.4. LTO – Lityum Titanat Oksit

kingbopower.en.made-in-china.com

LTO teknolojisi diğer yaygın lityum iyon hücrelerinden önemli ölçüde ayrılır.

LTO hücrelerde negatif elektrot tarafında grafit yerine lityum titanat esaslı malzeme kullanılır.

Bu yapı özellikle yüksek çevrim ömrü, hızlı şarj ve düşük sıcaklık performansı açısından avantaj sağlayabilir.

Parametre

Tipik değer

Nominal hücre gerilimi

2,3–2,4 V

Enerji yoğunluğu

Yaklaşık 50–90 Wh/kg

Çevrim ömrü

Uygun hücrelerde 10.000–20.000+ çevrim

Şarj performansı

Yüksek akımlı şarja uygun tasarımlar

Kullanım

Kritik güç, hızlı şarj, özel endüstriyel sistemler

LTO akülerin önemli dezavantajı, düşük enerji yoğunluğu ve genellikle yüksek ilk yatırım maliyetidir.

3.5. LCO – Lityum Kobalt Oksit

LCO teknolojisi özellikle taşınabilir elektronik cihazlarda uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Başlıca özellikleri:

  • Yaklaşık 3,6–3,7 V nominal hücre gerilimi

  • Yüksek enerji yoğunluğu

  • Sınırlı yüksek akım ve termal dayanım

  • Endüstriyel sabit enerji depolama sistemlerinde diğer kimyalara göre daha sınırlı kullanım

3.6. LMO – Lityum Manganez Oksit

LMO aküler spinel kristal yapılı katot malzemesi kullanır.

Yüksek güç kabiliyeti sunabilen bu teknoloji bazı elektrikli araç ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmıştır. Ancak çevrim ömrü ve enerji yoğunluğu bakımından farklı kimyalara göre dezavantajları olabilir.

4. Lityum İyon Akü Kimyalarının Karşılaştırılması

Akü tipi

Nominal hücre gerilimi

Tipik enerji yoğunluğu

Göreceli çevrim dayanımı

Öne çıkan özellik

LFP

3,2 V

90–160 Wh/kg

Yüksek

Uzun ömür, termal kararlılık

NMC

3,6–3,7 V

150–220 Wh/kg

Orta–yüksek

Enerji yoğunluğu dengesi

NCA

3,6–3,7 V

200–260 Wh/kg

Orta

Yüksek enerji yoğunluğu

LTO

2,3–2,4 V

50–90 Wh/kg

Çok yüksek

Hızlı şarj, çevrim ömrü

LCO

3,6–3,7 V

150–200 Wh/kg

Orta

Taşınabilir cihazlar

LMO

3,7–3,8 V

100–150 Wh/kg

Orta–düşük

Yüksek güç uygulamaları

Tablo, farklı kaynaklardaki tipik hücre düzeyi değerlerin birleştirilmiş mühendislik özetidir. Bir üretici garantisi veya tüm modeller için geçerli sınır değildir. Özellikle çevrim ömrü; sıcaklık, C-oranı, DOD, gerilim penceresi ve kapasite sonu kriterine bağlıdır. Kaynaklar: BU-216: Summary Table of Lithium-based Batteries+2

Kimyaların tipik hücre düzeyindeki özgül enerji aralıkları

Alt aralıkÜst aralık
  • LFP: Alt aralık 90 Wh/kg, Üst aralık 160 Wh/kg
  • NMC: Alt aralık 150 Wh/kg, Üst aralık 220 Wh/kg
  • NCA: Alt aralık 200 Wh/kg, Üst aralık 260 Wh/kg
  • LTO: Alt aralık 50 Wh/kg, Üst aralık 90 Wh/kg
  • LCO: Alt aralık 150 Wh/kg, Üst aralık 200 Wh/kg
  • LMO: Alt aralık 100 Wh/kg, Üst aralık 150 Wh/kg

Yaklaşık değerler; hücre tasarımı ve üreticiye göre değişir.

Bu karşılaştırmaya göre:

  • Sabit enerji depolama ve UPS sistemlerinde: LFP çoğu uygulama için değerlendirilmesi gereken ilk seçeneklerden biridir.

  • Hacim ve ağırlık sınırlamasında: NMC veya NCA avantaj sağlayabilir.

  • Çok yüksek çevrim ömrü ve hızlı şarjda: LTO önemli bir alternatiftir.

Nihai seçim, yalnızca hücre kimyasına değil sistem seviyesindeki bütün teknik gereksinimlere dayanmalıdır.

5. Lityum İyon Akü Hücre Yapıları

Lityum iyon aküler yalnızca kimyasal bileşimleriyle değil, fiziksel hücre tasarımlarıyla da birbirinden ayrılır.

Silindirik hücre

18650 ve 21700 gibi standart biçimler

Prizmatik hücre

Dikdörtgen metal gövdeli yüksek kapasiteli hücre

Pouch hücre

Esnek folyo ambalajlı hücre yapısı

5.1. Silindirik hücreler

Silindirik hücreler standartlaştırılmış ölçüleri, mekanik yapıları ve otomasyona uygun üretim süreçleriyle öne çıkar.

Örneğin:

  • 18650: Yaklaşık 18 mm çap ve 65 mm uzunluk

  • 21700: Yaklaşık 21 mm çap ve 70 mm uzunluk

Gerçek ölçüler ve toleranslar hücreye göre değişebilir.

5.2. Prizmatik hücreler

Prizmatik hücreler dikdörtgen metal gövdeye sahiptir. Büyük enerji depolama sistemlerinde yüksek kapasiteli hücrelerin bir araya getirilmesini kolaylaştırabilir.

Hücre şişmesi, mekanik sıkıştırma gereksinimleri, terminal bağlantıları ve termal dağılım üretici tasarımına uygun ele alınmalıdır.

5.3. Pouch hücreler

Pouch hücreler esnek, çok katmanlı folyo ambalaj kullanır.

Ağırlık ve paketleme verimliliği avantaj sağlayabilir. Bununla birlikte mekanik destek ve şişme yönetimi kritik tasarım gereksinimleridir.

6. Lityum İyon Akülerin Temel Elektriksel Parametreleri

6.1. Nominal gerilim (V)

Nominal gerilim, hücre veya akü grubunun karakteristik referans gerilimidir. Şarj sonunda ölçülen maksimum gerilimle aynı değildir.

Örneğin:

  • LFP hücre: 3,2 V nominal

  • NMC hücre: 3,6–3,7 V nominal

  • LTO hücre: 2,3–2,4 V nominal

6.2. Kapasite (Ah)

Akünün belirli koşullarda sağlayabileceği elektrik yükünü ifade eder.

Örneğin 100 Ah kapasiteli bir akü teorik olarak:

  • 10 A akımla 10 saat

  • 20 A akımla 5 saat

  • 50 A akımla 2 saat

deşarj edilebilir.

Bu örnekler yalnızca ideal kapasite hesabıdır. Gerçek kullanım süresi deşarj akımı, sıcaklık, alt gerilim sınırı, akü yaşlanması ve BMS sınırlamalarından etkilenir.

6.3. Enerji kapasitesi (Wh / kWh)

Akünün depolayabildiği nominal enerji:

Enom=Vnom×CAh

Örnek:

51,2 V nominal gerilimli ve 100 Ah kapasiteli bir LFP akü:

Enom=51,2×100=5120 WhEnom=5,12 kWh

Bu değer akünün nominal enerji kapasitesidir. Tamamı her uygulamada kullanılabilir kabul edilmemelidir.

6.4. Şarj durumu (SOC)

SOC (State of Charge), aküde kalan şarjın tahmini yüzdesidir.

Örneğin:

  • %100 SOC: Tanımlanan şarj üst sınırına ulaşmış

  • %50 SOC: Referans kapasiteye göre yaklaşık yarı şarjlı

  • %20 SOC: Düşük şarj seviyesi

SOC ölçümü özellikle LFP akülerde yalnızca terminal gerilimi üzerinden güvenilir biçimde belirlenemeyebilir.

Profesyonel BMS sistemlerinde akım integrasyonu (coulomb counting), hücre modeli, sıcaklık ve gerilim ölçümleri birlikte kullanılabilir.

6.5. Sağlık durumu (SOH)

SOH (State of Health), akünün başlangıç durumuna kıyasla sağlığını tanımlayan bir göstergedir.

Kapasite tabanlı basitleştirilmiş hesap:

SOH=CmevcutCreferans×100

Örneğin başlangıçta 100 Ah kapasiteye sahip bir akü artık aynı test koşullarında 82 Ah sağlayabiliyorsa kapasite bazlı SOH yaklaşık %82'dir.

Ancak SOH yalnızca kapasite kaybı anlamına gelmez. İç direnç artışı ve güç kabiliyetinin azalması da ayrıca değerlendirilmelidir.

6.6. Deşarj derinliği (DOD)

DOD (Depth of Discharge), referans kapasitenin ne kadarının kullanıldığını belirtir.

Tam dolu durumdan başlanmışsa, basitleştirilmiş ilişki:

DOD=100−SOC

Örneğin %80 DOD, başlangıçta tam dolu olan akünün referans kapasitesinin yaklaşık %80'inin kullanıldığı anlamına gelir.

6.7. C-oranı (C-Rate)

C-oranı, akünün şarj veya deşarj akımının kapasitesine oranını ifade eder.

100 Ah akü için:

C-oranı

Akım

0,1C

10 A

0,2C

20 A

0,5C

50 A

1C

100 A

2C

200 A

1C deşarj, teorik olarak nominal kapasiteyi yaklaşık bir saatte kullanacak akıma karşılık gelir.

Bununla birlikte her lityum iyon hücre 1C veya 2C akımla sürekli deşarj edilemez. Sürekli ve kısa süreli akım limitleri üretici tarafından ayrı ayrı belirtilmelidir.

7. Lityum İyon Akülerde Şarj Yöntemleri

Lityum iyon akülerin güvenli şekilde şarj edilmesi, uygun gerilim ve akım kontrolü gerektirir.

Kurşun-asit akülerde kullanılan şarj yöntemleri, lityum iyon akülere doğrudan uygulanmamalıdır.

7.1. CC/CV şarj yöntemi

Birçok lityum iyon hücre, sabit akım / sabit gerilim (Constant Current / Constant Voltage – CC/CV) yöntemiyle şarj edilir.

CC/CV şarjın kavramsal gösterimi

Hücre gerilimi

Şarj akımı

Şematik gösterimdir; eğriler ölçekli değildir. Gerçek şarj profili kimyaya, sıcaklığa ve üretici limitlerine göre değişir.

CC – Sabit akım aşaması

Şarj cihazı, aküye belirlenen sabit akımı uygular. Hücre gerilimi şarj sırasında yükselir.

CV – Sabit gerilim aşaması

Hücre gerilimi üst şarj sınırına ulaştığında şarj cihazı gerilimi sabit tutar. Akım giderek azalır.

Şarj, üreticinin tanımladığı akım eşiğine veya diğer sonlandırma koşullarına ulaşıldığında tamamlanır.

7.2. LFP aküler için şarj gerilimi

Yaygın 3,2 V nominal LFP hücrelerde şarj üst sınırı 3,65 V/hücre olabilir.

16 seri hücreli bir bataryada:

Vnom=16×3,2=51,2 VVmax=16×3,65=58,4 V

Bu nedenle 51,2 V nominal gerilimli bir LFP bataryanın şarj gerilimi, üretici izin veriyorsa 58,4 V seviyesine ulaşabilir.

Ancak bazı üreticiler kullanım ömrünü ve sistem davranışını optimize etmek amacıyla daha düşük hedef şarj gerilimleri önerebilir.

58,4 V her 51,2 V bataryaya zorunlu uygulanacak bir şarj gerilimi değildir. Batarya üreticisinin BMS ve şarj spesifikasyonu esas alınmalıdır.

7.3. Lityum iyon akülerde float şarj uygulanır mı?

Kurşun-asit aküler, standby uygulamalarda çoğunlukla sürekli float şarj altında çalıştırılır.

Lityum iyon akülerde ise uzun süre yüksek SOC ve yüksek gerilim altında bekleme, hücre kimyasına bağlı olarak yaşlanmayı hızlandırabilir.

Bu nedenle bazı lityum batarya sistemleri:

  • Şarj sonlandırma

  • Şarjı belirli SOC aralığında tutma

  • Kontrollü yeniden şarj

  • Standby için üretici tarafından belirlenmiş gerilim

  • Periyodik SOC dengeleme

gibi algoritmalar kullanır.

UPS uygulamalarında akünün tam dolu tutulmasıyla kullanım ömrünün korunması arasında mühendislik dengesi kurulmalıdır.

7.4. Düşük sıcaklıklarda şarj

Özellikle grafit negatif elektrotlu birçok lityum iyon hücrede 0 °C altındaki şarj işlemi riskli olabilir.

Uygunsuz koşullarda şarj, negatif elektrotta metalik lityum birikimine (lithium plating) neden olabilir.

Bunun sonuçları kapasite kaybı, iç direnç artışı ve güvenlik riskleridir.

Düşük sıcaklıkta şarja yalnızca üreticinin açıkça izin verdiği sıcaklık ve akım sınırları içerisinde devam edilmelidir.

8. Batarya Yönetim Sistemi (BMS) Nedir?

linkedin.com

BMS (Battery Management System), lityum iyon akülerin güvenli ve kontrollü çalışmasını sağlayan elektronik izleme ve koruma sistemidir.

Endüstriyel bir lityum batarya sistemi yalnızca hücrelerden oluşmaz. Hücrelerin gerilimini, sıcaklığını, akımını ve işletme durumunu izleyen gelişmiş bir yönetim mimarisine ihtiyaç duyar.

8.1. BMS'nin temel görevleri

BMS fonksiyonu

Açıklama

Hücre gerilim izleme

Her seri hücrenin veya hücre grubunun gerilimini ölçer

Aşırı şarj koruması

İzin verilen üst gerilimin aşılmasını önlemeye yönelik müdahaleler yapar

Aşırı deşarj koruması

Hücrelerin tehlikeli düşük gerilimlere ulaşmasını engeller

Aşırı akım koruması

İzin verilen akım limitlerini denetler

Kısa devre koruması

Hata koşullarında koruma elemanlarını kumanda eder

Sıcaklık izleme

Hücre ve sistemin kritik noktalarını takip eder

Hücre dengeleme

Hücreler arasındaki SOC/gerilim farklılıklarını azaltmaya yardımcı olur

SOC hesaplama

Tahmini şarj durumunu belirler

SOH hesaplama

Sağlık ve yaşlanma durumunu değerlendirir

Haberleşme

UPS, inverter, redresör veya enerji yönetim sistemine veri aktarır

Alarm kayıtları

Olayları ve hata durumlarını kaydeder

8.2. Hücre dengeleme (Cell Balancing)

Bir batarya paketindeki hücreler tamamen aynı kapasiteye ve iç dirence sahip değildir.

Zaman içinde seri bağlı hücreler arasında gerilim ve SOC farklılıkları oluşabilir.

Bu durumda bir hücre diğerlerinden önce maksimum gerilim sınırına ulaşarak şarjın durdurulmasına neden olabilir.

Benzer şekilde zayıf bir hücre diğerlerinden önce alt deşarj sınırına ulaştığında sistem kullanılabilir kapasitesini kaybedebilir.

Hücre dengeleme bu farklılıkların yönetilmesine yardımcı olur.

Pasif dengeleme: Yüksek gerilimli hücrelerdeki sınırlı enerji direnç üzerinde ısıya dönüştürülür.

Aktif dengeleme: Enerji, uygun devre topolojileriyle hücreler veya hücre grupları arasında aktarılır.

Aktif dengeleme her durumda zorunlu veya daha iyi değildir. Seçim; batarya kapasitesine, hücre uyumuna, maliyete ve işletme profilinin gereksinimlerine bağlıdır.

8.3. BMS ile UPS haberleşmesi

Endüstriyel uygulamalarda BMS ile güç elektroniği cihazları arasında haberleşme sağlanması büyük önem taşır.

Yaygın haberleşme arayüzleri:

  • CAN Bus

  • RS485 / Modbus RTU

  • Ethernet / Modbus TCP

  • Üreticiye özel haberleşme protokolleri

  • Kuru kontak alarm ve izin sinyalleri

Bu arayüzlerle SOC, SOH, gerilim, akım, sıcaklık, alarm ve kullanılabilir şarj/deşarj limitleri aktarılabilir.

Bununla birlikte CAN veya Modbus portunun bulunması, iki cihazın otomatik olarak uyumlu olduğu anlamına gelmez. Haberleşme protokolü, veri adresleri, zaman aşımı davranışları ve arıza durumundaki kontrol stratejisi de uyumlu olmalıdır.

8.4. BMS tek başına bütün güvenliği sağlar mı?

Hayır.

BMS, elektriksel kontrol ve izleme sistemidir. Ancak tek başına bütün elektriksel ve termal tehlikeleri ortadan kaldırmaz.

Profesyonel bir batarya sisteminde ayrıca uygun DC sigorta, devre kesici, kontaktör, izolasyon, mekanik koruma, sıcaklık yönetimi ve yangın güvenliği önlemleri gerekebilir.

Yüksek güçlü uygulamalarda bağımsız koruma katmanlarının değerlendirilmesi gerekir.

9. Seri ve Paralel Bağlantı

Lityum iyon hücreler ihtiyaç duyulan DC gerilim ve kapasiteye ulaşmak için seri ve paralel bağlanabilir.

9.1. Seri bağlantı

Seri bağlantıda nominal gerilimler toplanırken Ah kapasitesi aynı kalır.

Vtoplam=Ns×Vhu¨cre

Örneğin 16 adet 3,2 V / 100 Ah LFP hücre seri bağlandığında:

  • 51,2 V nominal gerilim

  • 100 Ah kapasite

  • 5,12 kWh nominal enerji

elde edilir.

Bu yapı 16S1P olarak ifade edilir.

9.2. Paralel bağlantı

Paralel bağlantıda nominal gerilim sabit kalırken kapasite artar.

Örneğin iki adet 51,2 V / 100 Ah uyumlu batarya paralel bağlandığında teorik toplam:

  • 51,2 V

  • 200 Ah

  • 10,24 kWh

olur.

Bu hesap, batarya sistemlerinin paralel kullanıma uygun ve üreticinin belirlediği bağlantı şartlarının sağlandığı varsayımına dayanır.

9.3. Seri-paralel bağlantı örnekleri

Yapı

Hücre tipi

Nominal gerilim

Kapasite

Nominal enerji

4S1P

LFP 3,2 V / 100 Ah

12,8 V

100 Ah

1,28 kWh

8S1P

LFP 3,2 V / 100 Ah

25,6 V

100 Ah

2,56 kWh

16S1P

LFP 3,2 V / 100 Ah

51,2 V

100 Ah

5,12 kWh

16S2P

LFP 3,2 V / 100 Ah

51,2 V

200 Ah

10,24 kWh

32S1P

LFP 3,2 V / 100 Ah

102,4 V

100 Ah

10,24 kWh

Önemli mühendislik notları:

  • Farklı kimyadaki hücreler aynı seri grupta birleştirilmemelidir.

  • Farklı üretici, kapasite, yaş ve SOH değerindeki hücrelerin birlikte kullanımı ancak üretici tarafından tasarlanmış ve doğrulanmış çözümlerde değerlendirilmelidir.

  • Paralel bağlantılarda ilk bağlantı akımı, sigorta koordinasyonu ve kablo dirençleri önemlidir.

  • Seri bağlanan batarya modüllerinin BMS mimarisi buna uygun olmalıdır.

  • Bağımsız düşük gerilimli batarya modüllerinin rastgele seri bağlanması tehlikelidir.

10. Lityum İyon Akülerde Çevrim Ömrü ve Takvim Ömrü

Akü ömrü yalnızca kaç kez şarj edildiğiyle belirlenmez.

İki önemli kavram vardır.

10.1. Çevrim ömrü (Cycle Life)

Çevrim ömrü, akünün tanımlanan kapasite sonu kriterine ulaşana kadar gerçekleştirebildiği şarj/deşarj döngüsü sayısıdır.

Üreticiler sıklıkla başlangıç kapasitesinin %80'ine düşmeyi çevrim ömrü için referans alır. Ancak %70 veya başka sonlandırma kriterleri de kullanılabilir.

Örneğin:

4.000 çevrim, %80 DOD, 25 °C, 0,5C, %80 kapasite korunumu

ifadesi, tanımlanan laboratuvar koşullarındaki performansı belirtir.

Bu değer, akünün 4.000 çevrimden sonra çalışmayı tamamen bırakacağı anlamına gelmez.

10.2. Takvim ömrü (Calendar Life)

Akü kullanılmasa bile zamanla yaşlanır.

Takvim ömrünü etkileyen başlıca faktörler:

  • Ortam ve hücre sıcaklığı

  • Bekleme sırasında SOC seviyesi

  • Hücre kimyası

  • Depolama süresi

  • Uygulanan gerilim

  • Hücre üretim kalitesi

Özellikle yüksek sıcaklıkta ve tam dolu durumda uzun süre beklemek bazı lityum iyon kimyalarında yaşlanmayı hızlandırabilir. BU-808b: What Causes Li-ion to Die?

10.3. Çevrim sayısı kullanım yılına nasıl çevrilir?

Örnek olarak 4.000 çevrimlik bir batarya düşünelim.

Günde bir eşdeğer tam çevrim gerçekleştiren uygulamada:

4000/365≈10,96 yıl

Bu hesap yaklaşık 11 yıllık teorik çevrim karşılığı verir.

Ancak 11 yıl garanti edilmiş kullanım ömrü anlamına gelmez. Takvim yaşlanması, sıcaklık, kapasite kaybı ve üretici sınırları nedeniyle gerçek kullanım ömrü farklı olabilir.

10.4. Akü ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler

  1. Aküyü üreticinin tavsiye ettiği sıcaklık aralığında çalıştırmak.

  2. Gereksiz yüksek şarj gerilimi uygulamamak.

  3. Uzun süre depolanacak aküleri uygun SOC aralığında tutmak.

  4. Sürekli yüksek deşarj akımı ve aşırı ısınmadan kaçınmak.

  5. Hücre dengesizliği ve BMS alarm kayıtlarını izlemek.

  6. Gereksiz derin deşarjları azaltmak.

  7. Doğru şarj cihazı ve yazılım profilini kullanmak.

11. Lityum İyon Akülerde Termal Yönetim ve Güvenlik

Lityum iyon teknolojisinde güvenlik, hücre seçiminden sistem tasarımına kadar bütün aşamalarda dikkate alınması gereken temel konudur.

11.1. Termal kaçak (Thermal Runaway) nedir?

Termal kaçak, hücre içinde oluşan ekzotermik reaksiyonların sıcaklığı artırması ve bu sıcaklık artışının yeni reaksiyonları tetiklemesiyle oluşabilen, kendi kendini hızlandıran bir olaydır.

Bu durum:

  • Hücre içinde gaz oluşumu

  • Basınç yükselmesi

  • Gaz tahliyesi

  • Yüksek sıcaklık

  • Yangın

  • Komşu hücrelere yayılım

  • Uygun koşullarda patlama veya ani alevlenme

gibi sonuçlara yol açabilir.

Termal kaçak yalnızca bir sıcaklık eşiğine bağlı değildir. Hücrenin kimyası, SOC seviyesi, tasarımı, hasar durumu ve dış koşullar belirleyicidir.

LFP kimyası birçok koşulda NMC/NCA'ya göre daha yüksek termal kararlılık gösterebilir; ancak LFP bataryalar yangın çıkarmaz veya termal kaçağa uğramaz şeklindeki bir iddia teknik olarak doğru değildir. SFPE+1

11.2. Termal kaçağa neden olabilecek durumlar

  • Aşırı şarj

  • Harici veya dahili kısa devre

  • Mekanik hasar

  • Hücre üretim hatası

  • Uygunsuz sıcaklık koşulları

  • Düşük sıcaklıkta hatalı şarj

  • Uygunsuz BMS tasarımı veya arızası

  • Koruma koordinasyonunun yetersiz olması

11.3. Endüstriyel batarya sistemlerinde alınması gereken önlemler

Risk

Mühendislik önlemi

Aşırı şarj

Hücre gerilim izleme, şarj kontrolü ve bağımsız koruma

Aşırı akım

Sigorta, kontaktör ve uygun DC devre kesici

Kısa devre

Kısa devre akımı hesabı ve koruma koordinasyonu

Yüksek sıcaklık

Sıcaklık sensörleri, termal tasarım ve gerektiğinde soğutma

Hücre dengesizliği

BMS dengeleme ve hücre kalite kontrolü

İzolasyon hatası

Uygun izolasyon gözetimi ve topraklama mimarisi

Termal kaçak yayılımı

Modül tasarımı, bölmelendirme ve yangın güvenliği değerlendirmesi

Haberleşme kaybı

Güvenli durum stratejisi ve yedek koruma

11.4. Havalandırma gerekli midir?

Lityum iyon aküler, normal çalışma sırasında kurşun-asit aküler gibi sürekli hidrojen gazı üretmesi beklenen sistemler değildir.

Ancak arıza ve termal kaçak durumunda yanıcı ve toksik bileşenler içerebilen gazlar açığa çıkabilir.

Bu nedenle büyük ölçekli sabit batarya sistemlerinde havalandırma, gaz tahliyesi, algılama, bölmelendirme ve patlama riski analizleri uygulamaya göre gerekli olabilir.

Havalandırma yalnızca batarya kapasitesine bakılarak değil, sistemin risk değerlendirmesi ve ilgili kurallara göre tasarlanmalıdır.

11.5. Yangın durumunda ne yapılmalıdır?

Lityum batarya yangınları özel müdahale prosedürleri gerektirir. Söndürülmüş görünen hücrelerde yeniden ısınma veya yeniden alevlenme meydana gelebilir.

Yangın veya yoğun gaz tahliyesi durumunda alan boşaltılmalı, acil durum prosedürleri uygulanmalı ve eğitimli müdahale ekipleri bilgilendirilmelidir.

Yangına müdahale yöntemi, batarya tipine, tesis tasarımına ve yetkili ekiplerin uyguladığı güvenlik prosedürlerine göre belirlenmelidir.

12. UPS Sistemlerinde Lityum İyon Akü Kullanımı

eaton.com

Kesintisiz güç kaynakları (UPS), elektrik kesintisi sırasında kritik yükleri besleyerek enerji sürekliliğini sağlayan sistemlerdir.

Geleneksel UPS uygulamalarında VRLA aküler yaygın olarak kullanılmakla birlikte, lityum iyon batarya sistemleri de önemli bir alternatif haline gelmiştir.

12.1. Li-Ion akülerin UPS sistemlerindeki avantajları

Daha az hacim ve ağırlık: Uygun teknoloji ve paket tasarımıyla daha kompakt batarya çözümleri elde edilebilir.

Daha hızlı şarj: Batarya üreticisinin izin verdiği koşullarda daha yüksek şarj akımları kullanılabilir.

Uzun çevrim ömrü: Özellikle sık kesinti veya sık deşarj yaşanan tesislerde avantaj sağlayabilir.

Gelişmiş izleme: Hücre bazlı izleme, sıcaklık, SOC ve alarm kayıtları sayesinde batarya sağlığı daha ayrıntılı takip edilebilir.

Düşük rutin bakım ihtiyacı: Elektrolit seviyesinin kontrolü veya su ilavesi gibi işlemlere ihtiyaç duyulmaz.

Bununla birlikte bakım gerektirmemesi, periyodik kontrol yapılmayacağı anlamına gelmez.

12.2. Mevcut bir UPS sistemine lityum akü takılabilir mi?

Her UPS cihazında doğrudan değişim mümkün değildir.

Özellikle kurşun-asit akü için tasarlanmış bir UPS'e yalnızca terminal gerilimi benzer olduğu için lityum iyon batarya bağlamak doğru bir uygulama değildir.

Kontrol edilmesi gereken başlıca teknik parametreler:

  1. UPS DC bara ve akü gerilim aralığı

  2. Minimum ve maksimum akü gerilimi

  3. Şarj cihazının ayarlanabilirliği

  4. Şarj akımı limiti

  5. UPS'in deşarj sonlandırma davranışı

  6. BMS haberleşme uyumluluğu

  7. BMS kontaktörünün açma-kapama stratejisi

  8. Deşarj sırasında oluşabilecek maksimum akım

  9. Beklenen kısa devre akımı ve DC korumalar

  10. Paralel batarya kabini çalışma mantığı

  11. Üretici onayı ve garanti şartları

  12. Yangın güvenliği ve tesis uyumluluğu

12.3. UPS ve BMS entegrasyonu neden önemlidir?

Lityum bataryanın BMS sistemi, UPS'in kullanabileceği şarj ve deşarj sınırlarını bildirebilir.

Örneğin hücre sıcaklığının yükselmesi durumunda BMS izin verilen şarj akımını düşürebilir.

UPS'in bu bilgiyi dikkate alması önemlidir. Aksi durumda BMS'nin koruma amacıyla batarya bağlantısını kesmesi, istenmeyen işletme sonuçları doğurabilir.

Kritik güç uygulamalarında batarya koruma koordinasyonu yalnızca haberleşme protokolüne bırakılmamalı, donanımsal güvenlik mimarisiyle desteklenmelidir.

12.4. Lityum iyon aküler UPS'te her zaman daha iyi midir?

Hayır.

Yılda çok az deşarj edilen, sabit sıcaklıkta çalışan ve düşük ilk yatırım maliyetinin ön planda olduğu bir UPS projesinde kaliteli VRLA aküler ekonomik bakımdan rekabetçi olabilir.

Lityum iyon batarya seçimi; beklenen servis ömrü, yenileme maliyeti, alan tasarrufu, işletme sıcaklığı, güvenlik gereksinimleri ve bakım maliyetleriyle birlikte değerlendirilmelidir.

13. Endüstriyel Redresörlerde Lityum İyon Akü Kullanımı

Endüstriyel DC sistemlerde redresörler, hem DC yüklerin beslenmesini hem de akülerin şarj edilmesini sağlayabilir.

Ancak lityum iyon batarya kullanılan sistemlerde redresör ile bataryanın BMS kontrol mekanizması arasında doğru koordinasyon kurulmalıdır.

13.1. Redresörün sağlaması gereken özellikler

  • Ayarlanabilir DC çıkış gerilimi

  • Şarj akımı sınırlaması

  • Batarya kimyasına uygun şarj profili

  • Harici şarj izni / durdurma komutları

  • Gerekliyse CAN veya Modbus haberleşmesi

  • Şarj ve deşarj sırasında alarm entegrasyonu

  • DC yükün bataryadan bağımsız güvenli beslenmesi

  • BMS açması sırasında aşırı gerilim üretmeyen kararlı davranış

13.2. BMS bataryayı ayırırsa DC yük ne olur?

Bu soru özellikle enerji santralleri, trafo merkezleri, endüstriyel otomasyon sistemleri ve telekomünikasyon tesisleri için kritiktir.

Batarya BMS tarafından ayrıldığında:

  • Redresör, uygun tasarıma sahipse DC yükü beslemeye devam edebilir.

  • Şebeke kaybında artık batarya desteği bulunmayabilir.

  • DC bara geçici gerilim değişimlerine maruz kalabilir.

  • Şarj cihazı veya DC güç sisteminin hata davranışı belirleyici hale gelir.

Bu nedenle sistem yalnızca normal çalışma için değil, BMS açması, haberleşme kaybı, redresör arızası ve şebeke kesintisi senaryoları için de tasarlanmalıdır.

13.3. 110 V DC ve 220 V DC sistemlere uyum

Endüstriyel tesislerde 110 V DC ve 220 V DC yardımcı besleme sistemleri yaygındır.

Ancak nominal DC sistem gerilimiyle batarya nominal gerilimi birebir aynı olmak zorunda değildir.

Örneğin 32 seri LFP hücreli batarya 102,4 V nominal gerilim sağlar.

Bu bataryanın teorik hücre üst şarj gerilimi:

32×3,65=116,8 V

110 V DC güç sistemine uygunluk için minimum/maksimum çalışma gerilimi, DC yüklerin izin verilen gerilim aralığı, redresörün ayar aralığı ve akü kapasitesi birlikte incelenmelidir.

Benzer şekilde 220 V DC sistemlerde de hücre sayısı ve gerilim aralığı tasarlanmalıdır.

Bu tür sistemler için sadece hücre sayısını artırmak yeterli değildir. Yüksek DC gerilimlerde uygun BMS, sigorta, kontaktör, izolasyon ve ark güvenliği gerekir.

14. Telekomünikasyon Sistemlerinde Li-Ion Aküler

Telekomünikasyon altyapılarında sıklıkla -48 V DC besleme sistemleri kullanılır.

Bu sistemlerde 16 seri LFP hücreden oluşan yaklaşık 51,2 V nominal gerilimli akü modülleri değerlendirilebilir.

Tipik uygulamalar:

  • Baz istasyonları

  • Fiber optik haberleşme merkezleri

  • Veri iletim sistemleri

  • Telekom DC güç sistemleri

  • Uzak erişim istasyonları

  • Endüstriyel haberleşme kabinleri

Lityum iyon bataryaların avantajları özellikle kısıtlı alan, sık enerji kesintisi ve uzaktan izleme gereksinimlerinde öne çıkar.

Ancak mevcut -48 V DC redresörlerin şarj ayarları, düşük/yüksek gerilim limitleri ve batarya kontrol protokolleri kontrol edilmelidir.

15. Güneş Enerjisi Sistemlerinde Li-Ion Aküler

anernstore.com

Fotovoltaik sistemlerde üretilen elektrik enerjisi, tüketim zamanıyla üretim zamanı arasındaki farkı karşılamak amacıyla bataryalarda depolanabilir.

Lityum iyon aküler, özellikle LFP teknolojisi, bu uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

15.1. Başlıca kullanım alanları

  • Konut tipi enerji depolama

  • Ticari ve endüstriyel güneş enerjisi tesisleri

  • Hibrit inverter sistemleri

  • Şebekeden bağımsız (off-grid) sistemler

  • Öz tüketim optimizasyonu

  • Pik yük azaltma (peak shaving)

  • Yedek güç sistemleri

15.2. Hibrit inverter ve batarya uyumluluğu

Bir hibrit inverterin lityum bataryayı desteklediği belirtilse bile her batarya modeliyle uyumlu olduğu varsayılmamalıdır.

Özellikle:

  • Batarya gerilim aralığı

  • Maksimum şarj/deşarj gücü

  • CAN/RS485 protokolü

  • İnverter yazılımı

  • BMS parametreleri

  • Şebeke kesintisi çalışma modu

kontrol edilmelidir.

Bir güneş enerjisi sisteminin elektrik kesintisinde yük besleyebilmesi için uygun inverter mimarisi, yedek güç çıkışı, izolasyon/transfer düzeni ve batarya desteği bulunmalıdır.

Yalnızca güneş paneli ve lityum batarya bulunması, sistemin kesinti sırasında otomatik olarak enerji sağlayacağını garanti etmez.

16. Lityum İyon Akü Kapasite Hesabı

Bir bataryanın doğru boyutlandırılması için yük gücü, istenen yedekleme süresi, sistem verimi, kullanılabilir DOD ve yaşlanma payı dikkate alınmalıdır.

Basitleştirilmiş hesap:

Ebatarya=Pyu¨k×tη×DOD×SOHtasarım

Burada:

  • Ebatarya: Gerekli nominal batarya enerjisi (kWh)

  • Pyu¨k: Yük gücü (kW)

  • t: Yedekleme süresi (saat)

  • η: Güç dönüşüm verimi

  • DOD: Tasarımda izin verilen kullanılabilir deşarj oranı

  • SOHtasarım: Ömür sonu kapasite tasarım katsayısı

16.1. Örnek: 10 kW UPS için 30 dakika yedekleme

Varsayımlar:

Parametre

Değer

Yük gücü

10 kW

İstenen süre

30 dakika

İnverter verimi

%94

Kullanılabilir DOD

%90

Ömür sonu kapasite katsayısı

%80

Önce yükün ihtiyaç duyduğu enerji:

Eyu¨k=10×0,5=5 kWh

Batarya nominal enerji ihtiyacı:

Ebatarya=50,94×0,90×0,80Ebatarya≈7,39 kWh

Dolayısıyla bu varsayımlarda yaklaşık 7,4 kWh nominal batarya enerjisi hesaplanır.

Pratikte uygun bir üst sistem kapasitesi seçilir.

Örneğin 51,2 V / 150 Ah bataryanın nominal enerjisi 7,68 kWh'dir.

Ancak yalnızca 7,68 kWh değerinin 7,39 kWh'den büyük olması, akünün bu UPS'i mutlaka besleyebileceği anlamına gelmez. Batarya akım kapasitesi, UPS gerilim aralığı, terminal gerilimi düşümü, sıcaklık ve BMS sınırlamaları ayrıca doğrulanmalıdır.

16.2. İnteraktif ön kapasite hesaplayıcı

UPS veya inverter sistemi için yaklaşık nominal akü enerjisini hesaplayın.

Yük gücü (kW)Yedekleme süresi (dakika)Sistem verimi (%)Kullanılabilir DOD (%)Ömür sonu SOH (%)

Hesaplanan minimum nominal enerji

7,39 kWh

Ön boyutlandırma sonucudur; güç ve akım uygunluğu ayrıca doğrulanmalıdır.

Bu hesaplayıcı ön tasarım amaçlıdır. Web sitesine aktarılması için ayrıca HTML/JavaScript kodlaması gerekir; buradaki etkileşim doğrudan yayınlanabilir bir web eklentisi değildir.

16.3. Deşarj akımının kontrolü

10 kW AC yük ve %94 inverter verimi için DC giriş gücü:

PDC=10 0000,94≈10 638 W

DC gerilimin 48 V olduğu varsayılırsa yaklaşık akım:

I=10 63848≈222 A

Dolayısıyla bir bataryanın enerji kapasitesi yeterli olsa bile 222 A seviyesindeki deşarj akımını destekleyememesi mümkündür.

Bu nedenle uygunluk hesabında kWh kadar kW ve A sınırları da önemlidir.

17. Li-Ion, Kurşun-Asit ve Ni-Cd Akü Karşılaştırması

Endüstriyel enerji sistemlerinde en yaygın değerlendirilen akü teknolojileri arasında lityum iyon, kurşun-asit ve nikel-kadmiyum aküler yer alır.

Her teknoloji farklı avantajlara sahiptir.

Özellik

Li-Ion (özellikle LFP)

VRLA Kurşun-Asit

Endüstriyel Ni-Cd

Enerji yoğunluğu

Yüksek

Düşük

Düşük–orta

İlk yatırım maliyeti

Genellikle yüksek

Genellikle düşük

Genellikle yüksek

Çevrim ömrü

Yüksek

Genellikle daha düşük

Yüksek

Rutin bakım ihtiyacı

Düşük

Düşük–orta

Tipine göre değişir

Hücre bazlı elektronik izleme

BMS ile temel gereksinim

İlave izleme ile

İlave izleme ile

Düşük sıcaklık dayanımı

Kimyaya bağlı

Kapasite düşebilir

Uygun tiplerde güçlü

Şarj kontrolü

Hassas, kimyaya özel

Kurşun-asit profili

Ni-Cd profili

Aşırı şarja tolerans

Düşük, koruma gerekli

Sınırlı

Uygun tiplerde görece yüksek

Hacim avantajı

Genellikle yüksek

Düşük

Düşük

Tipik uygulama

UPS, BESS, telekom

UPS, DC yedekleme

Demiryolu, enerji santralleri, kritik DC

Bu tablo genel bir karşılaştırmadır. Örneğin uzun ömürlü özel VRLA modelleri, bazı lityum hücrelerden daha uzun takvim ömrüne ulaşabilir. Ni-Cd aküler ise geniş sıcaklık aralığı ve ağır işletme koşullarında önemli avantajlar sunabilir.

Hangi akü teknolojisi seçilmeli?

Li-Ion / LFP: Kompakt tasarım, yüksek çevrim sayısı, hızlı şarj ve ayrıntılı elektronik izleme gerektiren uygulamalar.

VRLA: İlk yatırım maliyetinin öncelikli olduğu, iyi kontrol edilen ortamda çalışan ve seyrek deşarj edilen yedek güç sistemleri.

Ni-Cd: Zorlu endüstriyel şartlar, geniş sıcaklık aralığı, yüksek dayanıklılık ve uzun süreli kritik DC hizmeti gerektiren uygulamalar.

Doğru seçimin toplam sahip olma maliyeti (TCO), risk analizi ve yaşam döngüsü değerlendirmesiyle yapılması gerekir.

18. Lityum İyon Akülerin Test ve Bakım İşlemleri

Lityum iyon aküler düşük bakım ihtiyacına sahip olmakla birlikte tamamen bakım gerektirmeyen sistemler değildir.

Özellikle UPS, telekom ve endüstriyel DC uygulamalarında düzenli kontroller gerekir.

18.1. Periyodik kontroller

Kontrol

Amaç

BMS alarm kayıtları

Gizli veya geçmişte oluşmuş arızaları belirlemek

Hücre gerilimleri

Anormal hücre farklılıklarını tespit etmek

Hücre sıcaklıkları

Termal dengesizlikleri görmek

SOC ve SOH

Kapasite ve sağlık durumunu izlemek

DC kablo bağlantıları

Gevşeme ve yüksek bağlantı direncini önlemek

Koruma elemanları

Sigorta ve kesici durumlarını değerlendirmek

Haberleşme

UPS / inverter / redresör bağlantısını doğrulamak

Soğutma ve havalandırma

Çalışma sıcaklığını kontrol etmek

Mekanik durum

Şişme, deformasyon, darbe veya korozyon belirtilerini tespit etmek

Yazılım ve konfigürasyon

Onaylı BMS ayarlarının korunmasını sağlamak

Kontrol sıklığı üretici talimatına, kritik hizmet seviyesine ve tesis koşullarına göre belirlenmelidir.

18.2. Kapasite testi nasıl yapılır?

Lityum iyon batarya kapasitesi uygun bir deşarj test sistemiyle ölçülebilir.

Ancak testte:

  • Üretici izinleri

  • Başlangıç SOC seviyesi

  • Deşarj akımı

  • Sıcaklık

  • Alt gerilim sınırı

  • BMS koruma limitleri

  • Hücre gerilimlerinin izlenmesi

dikkate alınmalıdır.

Bataryanın yalnızca terminal gerilimine bakarak sağlıklı olduğuna karar verilemez.

Özellikle kritik endüstriyel sistemlerde test prosedürü batarya üreticisi ve uygulama şartlarına uygun hazırlanmalıdır.

18.3. İç direnç ölçümü

İç direnç, bataryanın güç sağlayabilme kabiliyetine ilişkin önemli göstergelerden biridir.

Fakat lityum iyon bataryalarda ölçülen direnç; SOC, sıcaklık, kullanılan test yöntemi ve akü mimarisine bağlı olarak değişebilir.

Bu nedenle tek başına bir miliohm değeri, bütün batarya kimyaları için geçerli sağlık kriteri olarak kullanılmamalıdır.

Ölçümlerin aynı koşullarda alınan referans değerlerle karşılaştırılması daha anlamlıdır.

19. Lityum İyon Akülerde Depolama Koşulları

Lityum iyon aküler kullanılmadıkları süre boyunca uygun koşullarda depolanmalıdır.

Yanlış depolama, kapasite kaybını hızlandırabilir ve güvenlik riski oluşturabilir.

19.1. Depolama sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Akü üreticisinin belirttiği SOC aralığı korunmalıdır.

  • Aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.

  • Uzun süre doğrudan güneş ışığı altında tutulmamalıdır.

  • Nem ve yoğuşma koşulları kontrol edilmelidir.

  • Terminal kısa devresine karşı önlem alınmalıdır.

  • Bataryalar mekanik darbelerden korunmalıdır.

  • Uzun süreli depolamada BMS'nin kendi enerji tüketimi dikkate alınmalıdır.

Bazı hücre üreticileri uzun süreli depolama için yaklaşık %30–60 SOC aralığı önerebilir. Bu değer evrensel değildir; hazır batarya paketlerinde üreticinin talimatı önceliklidir.

19.2. Akü tamamen boş bırakılırsa ne olur?

Akünün uzun süre çok düşük SOC seviyesinde beklemesi, hücre gerilimlerinin güvenli alt sınırın altına düşmesine neden olabilir.

Bazı BMS sistemleri bu durumda aküyü koruma moduna alır.

Derin deşarja uğramış veya anormal düşük gerilim gösteren bir bataryayı standart şarj cihazıyla zorlayarak şarj etmeye çalışmak tehlikelidir.

Bu tür durumlarda üreticinin onaylı kontrol ve kurtarma prosedürü uygulanmalıdır.

20. Lityum İyon Akülerin Taşınması ve Geri Dönüşümü

Lityum iyon aküler enerji depolayan, taşıma ve atık yönetimi bakımından özel kurallara tabi ürünlerdir.

20.1. Nakliye sınıflandırması

Lityum iyon bataryalar ilgili taşımacılık mevzuatında tehlikeli madde olarak sınıflandırılabilir.

Yaygın UN numaraları:

UN numarası

Açıklama

UN 3480

Tek başına taşınan lityum iyon bataryalar

UN 3481

Ekipman içinde bulunan veya ekipmanla birlikte paketlenen lityum iyon bataryalar

UN 38.3 test gereksinimleri, uygun ambalaj, işaretleme, şarj durumu ve taşıma şekli değerlendirilmelidir.

IATA'nın 2026 rehberi lityum bataryaların hava taşımacılığındaki özel şartlarını açıklamaktadır. iata.org

20.2. UN 38.3 neyi ifade eder?

UN 38.3, lityum bataryaların taşınmasıyla ilgili belirli testleri kapsar.

Bu testler arasında irtifa simülasyonu, termal test, titreşim, şok ve diğer güvenlik testleri bulunur.

Ancak UN 38.3 taşıma testi, bataryanın bütün endüstriyel kullanım koşullarında güvenli olduğunu belgeleyen genel bir ürün sertifikası değildir.

20.3. Geri dönüşüm

Lityum iyon bataryalar kullanım ömürlerinin sonunda normal evsel atık olarak bertaraf edilmemelidir.

Uygun toplama ve geri dönüşüm süreçleriyle lityum, nikel, kobalt, bakır ve alüminyum gibi malzemeler geri kazanılabilir.

Türkiye'de atık bataryaların yönetimi, ilgili çevre mevzuatı ve lisanslı atık yönetim süreçlerine uygun gerçekleştirilmelidir.

Hasarlı, şişmiş veya ısınma belirtisi gösteren bataryalar için özel güvenlik ve taşıma prosedürleri gerekebilir.

21. Lityum İyon Akülerle İlgili Uluslararası Standartlar

Lityum batarya seçiminde teknik katalog kadar uygun test ve standart belgelerinin incelenmesi de önemlidir.

Özellikle endüstriyel sistemlerde hücre, modül, batarya kabini ve tüm enerji depolama sistemi farklı uygunluk gereksinimlerine sahip olabilir.

Standart

Konusu

IEC 62619:2022

Endüstriyel lityum hücre ve batarya güvenliği

IEC 62620:2014 + AMD1:2023

Endüstriyel lityum hücre ve bataryalarda performans ve test gereksinimleri

IEC 63056:2020

Elektrik enerjisi depolama sistemlerinde lityum batarya güvenliği

IEC 62485-5:2020

Sabit lityum iyon batarya tesislerinde güvenli işletme ve kurulum

IEC 62933-5-4:2026

Şebekeye bağlı lityum iyon enerji depolama sistemleri için güvenlik test yöntemleri

UN 38.3

Lityum bataryaların taşımaya yönelik test gereksinimleri

UL 1973

Sabit ve belirli yardımcı güç uygulamalarına yönelik bataryalar için güvenlik standardı

UL 9540

Enerji depolama sistemleri ve ekipmanları

UL 9540A

Batarya enerji depolama sistemlerinde termal kaçak ve yangın yayılımının değerlendirilmesine yönelik test yöntemi

IEC'nin yayımladığı IEC 62619, UPS ve telekomünikasyon dahil sabit endüstriyel uygulamaları kapsar. IEC 63056 ise enerji depolama kullanımına ilişkin ilave güvenlik gereksinimleri getirir. IEC+4

UL 9540A'nın bir test yöntemi olduğu, tek başına UL 9540 ürün sertifikasyonu anlamına gelmediği unutulmamalıdır. UL Solutions

Teknik şartname hazırlarken dikkat: Bir ürün için yalnızca standart numarasının yazılması yeterli değildir. Uygulanabilir standart baskısı, test edilen ürün seviyesi, test raporu kapsamı, belgelendirme kuruluşu ve ürün-model eşleşmesi kontrol edilmelidir.

Ayrıca CE işareti, tek başına bataryanın IEC 62619 sertifikasına sahip olduğu anlamına gelmez.

22. Endüstriyel Li-Ion Akü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir lityum iyon bataryanın seçimi sırasında yalnızca fiyat, gerilim ve Ah kapasitesinin karşılaştırılması yeterli değildir.

Satın alma şartnamesinde aşağıdaki teknik özellikler talep edilmelidir.

Teknik kriter

Talep edilmesi gereken bilgi

Hücre kimyası

LFP, NMC, LTO vb.

Hücre üreticisi

Marka, model ve izlenebilirlik

Nominal gerilim

V DC

Gerilim çalışma aralığı

Minimum ve maksimum DC gerilim

Nominal kapasite

Ah ve test koşulları

Nominal enerji

kWh

Kullanılabilir enerji

Belirlenen DOD ve işletme koşullarında kWh

Maksimum sürekli deşarj akımı

A

Kısa süreli deşarj akımı

A ve süre

Maksimum şarj akımı

A

Şarj sıcaklığı

°C

Deşarj sıcaklığı

°C

Çevrim ömrü

DOD, sıcaklık, C-oranı ve EOL kriteriyle

Takvim ömrü

Beklenen süre ve koşullar

BMS korumaları

Gerilim, akım, sıcaklık, hata yönetimi

Haberleşme

CAN, Modbus veya diğer protokoller

Koruma sınıfı

Uygulamaya uygun IP derecesi

Güvenlik belgeleri

İlgili IEC/UL test ve sertifikasyon belgeleri

Nakliye dokümanı

Uygun UN 38.3 test özeti

Garanti

Süre, kapasite korunumu ve koşullar

Servis

Teknik destek, yedek parça ve bakım

22.1. Akü fiyatı mı, toplam sahip olma maliyeti mi?

İlk satın alma maliyeti bir batarya sisteminin toplam ekonomik performansını tek başına belirlemez.

Toplam sahip olma maliyeti (Total Cost of Ownership – TCO) yaklaşımında:

TCO=Cilk+Ckurulum+Cenerji+Cbakım+Cyenileme+Cbertaraf

değerlendirilir.

Bu maliyetler analiz edilirken beklenen kullanım ömrü ve paranın zaman değeri de dikkate alınmalıdır.

Li-Ion sistemlerinin daha yüksek ilk maliyeti, bazı uygulamalarda uzun ömür, daha az batarya değişimi, daha yüksek enerji verimliliği ve alan tasarrufuyla dengelenebilir.

Ancak bu avantajın her proje için geçerli olduğu varsayılmamalıdır.

23. Sık Sorulan Sorular

Lityum iyon akü kaç yıl dayanır?

Kullanım ömrü hücre kimyasına, sıcaklığa, şarj/deşarj koşullarına ve kullanım şekline bağlıdır. Bazı endüstriyel LFP sistemleri 10 yıl veya daha uzun tasarım ömrüyle sunulabilir. Ancak gerçek ömür ve garanti süresi ürün bazında değerlendirilmelidir.

Li-Ion akü ile LiFePO₄ akü aynı mı?

LiFePO₄ (LFP), lityum iyon akü ailesinin bir üyesidir. Bütün LFP aküler Li-Ion teknolojisidir ancak bütün Li-Ion aküler LFP değildir.

Lityum iyon aküler bakım gerektirir mi?

Elektrolit ilavesi gibi geleneksel bakım işlemleri gerektirmez. Ancak BMS, bağlantılar, sıcaklık, soğutma, koruma ekipmanları ve alarm kayıtları periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Lityum iyon akü tamamen boşaltılabilir mi?

Üretici tarafından belirlenen güvenli deşarj sınırının altına inilmemelidir. BMS bu sınırları korumaya yardımcı olur. Sürekli aşırı derin deşarj, kapasite ve ömür üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

LFP aküler güvenli midir?

LFP teknolojisi görece yüksek termal kararlılığa sahiptir. Ancak kısa devre, aşırı şarj, mekanik hasar ve termal kaçak riskleri tamamen ortadan kalkmaz.

Lityum iyon aküler seri veya paralel bağlanabilir mi?

Evet, uygun tasarlanmış batarya sistemleri seri ve paralel yapılandırılabilir. Ancak her hazır batarya modülünün bu bağlantılara izin verdiği varsayılmamalıdır. Üretici uyumluluğu ve BMS mimarisi kontrol edilmelidir.

Mevcut kurşun-asit aküler Li-Ion ile değiştirilebilir mi?

Bazı sistemlerde mümkündür. Ancak şarj cihazı, gerilim aralığı, akım limiti, BMS, koruma sistemi ve cihaz üreticisi onayı kontrol edilmeden değişim yapılmamalıdır.

Li-Ion aküler UPS için uygun mudur?

Evet. Doğru tasarlanmış lityum iyon batarya sistemleri UPS uygulamalarında kullanılabilir. Önemli olan batarya ile UPS'in teknik ve güvenlik açısından uyumlu olmasıdır.

Lityum iyon akülerin hafıza etkisi var mıdır?

Lityum iyon aküler, klasik Ni-Cd akülerle ilişkilendirilen hafıza etkisini normal kullanımda göstermez. Kapasite kaybının başlıca nedenleri elektrokimyasal yaşlanma, sıcaklık ve kullanım koşullarıdır.

Lityum iyon akü sürekli şarjda kalabilir mi?

Uygun bir batarya yönetim sistemiyle standby işletme mümkündür. Ancak yüksek SOC ve yüksek gerilimde uzun süre bekletmenin yaşlanma etkisi nedeniyle şarj stratejisi üretici önerisine göre belirlenmelidir.

Lityum iyon akülerin iç direnci nasıl ölçülür?

Üretici tarafından uygun görülen DC darbe veya AC empedans yöntemleri kullanılabilir. Ölçüm koşulları standartlaştırılmalı ve sonuçlar referans verilerle karşılaştırılmalıdır.

Li-Ion aküler neden şişer?

Hücre içinde gaz oluşumu ve diğer bozulma mekanizmaları şişmeye neden olabilir. Şişmiş batarya kullanılmamalı, delinmemeli veya zorla sıkıştırılmamalıdır. Üreticinin güvenli izolasyon ve değerlendirme prosedürü uygulanmalıdır.

Li-Ion aküler geri dönüştürülebilir mi?

Evet. Uygun geri dönüşüm tesislerinde farklı metal ve malzemelerin geri kazanılması mümkündür. Kullanım ömrünü tamamlayan bataryalar ilgili atık yönetimi kurallarına göre teslim edilmelidir.

24. EKA Sistem ile Li-Ion Akü ve Endüstriyel Enerji Depolama Çözümleri

Lityum iyon akü teknolojilerinde doğru ürün seçimi, hücre kapasitesinden çok daha kapsamlı bir mühendislik değerlendirmesi gerektirir.

Özellikle UPS, redresör, telekomünikasyon ve endüstriyel DC uygulamalarında akü sisteminin mevcut elektrik altyapısıyla uyumu, şarj kontrolü, batarya yönetimi, koruma koordinasyonu ve işletme sürekliliği birlikte ele alınmalıdır.

EKA Sistem'in güç elektroniği, UPS, redresör ve endüstriyel akü sistemleri alanındaki çalışma kapsamıyla ilişkili başlıca değerlendirme konuları şunlardır:

  • Uygulamaya uygun akü kimyası ve kapasite seçimi

  • Mevcut UPS ve redresör sistemleriyle teknik uyumluluk

  • Batarya gerilim ve akım gereksinimlerinin belirlenmesi

  • Yedekleme süresi ve enerji kapasitesi hesaplamaları

  • BMS ve güç elektroniği cihazları arasındaki entegrasyon gereksinimleri

  • DC koruma ve sistem güvenliği

  • Bakım, test ve işletme stratejisi

Li-Ion akü seçiminde temel yaklaşım, yalnızca yüksek kapasite veya uzun ömür hedeflemek değil, sistemin bütün işletme koşullarında güvenilir, güvenli ve ekonomik şekilde çalışmasını sağlamaktır.

UPS, endüstriyel redresör ve DC güç sistemi projelerinizde doğru akü teknolojisinin değerlendirilmesi için EKA Sistem ile iletişime geçebilirsiniz.

www.ekasistem.com.tr

25. Teknik Kaynaklar ve Referanslar

Bu rehberin hazırlanmasında başvurulan başlıca teknik kaynaklar:

  1. IEC 62619:2022 — Endüstriyel lityum bataryalarda güvenlik gereksinimleri.

  2. IEC 62620:2014 + AMD1:2023 — Endüstriyel lityum hücre ve bataryalarda teknik gereksinimler.

  3. IEC 63056:2020 — Enerji depolama sistemlerine yönelik batarya güvenliği.

  4. IEC 62485-5:2020 — Sabit lityum iyon batarya tesislerinin güvenli işletilmesi.

  5. Battery University – Lithium Battery Chemistries — Hücre kimyalarının karşılaştırılması.

  6. UL Solutions – UL 9540A — Termal kaçak ve yangın yayılım testleri.

  7. IATA – Dangerous Goods — Lityum bataryaların hava taşımacılığı ve güvenlik gerekleri.

Teknik not: Bu rehber genel mühendislik bilgilendirmesi amacıyla hazırlanmıştır. Hücre ve batarya parametreleri ürünlere göre değişir. Nihai projelendirme, üretici teknik dokümanları, yürürlükteki mevzuat, ilgili standartlar ve uygulamaya özel risk analizleri esas alınarak yapılmalıdır.