Uzmanlık Alanlarımız - Doğrultucular

Günlük kullanımda iki türlü elektrik akımı ile karşılaşılır: Doğru akım ve dalgalı akım. Dalgalı akımın kullanımı daha esnek olduğu için çok daha yaygın kullanılır. Ancak dalgalı akım depolanamaz, üretildikçe kullanılmalıdır. Doğru akımın avantajı akümülatörlerde depolanabilmesidir. Doğrultucular dalgalı akımı doğru akıma dönüştüren cihazlardır.

Geleneksel doğrultucular izolasyon trafosu içeren Tiristör kontrollü yapı kullanılan bir teknoloji içerir. Avantajı zorlu şartlara dayanıklı olması, dezavantajı ise çektiği türlü harmonik akımlar sebebiyle şebekeyi kirletmesidir. Harmonik bozulumunu azaltmak için 12 darbeli, 18 darbeli, hatta 24 darbeli türleri vardır.

Modüler doğrultucular, harmonik bozulumu önlemek ve verimi artırmak için yüksek frekanslarda çalışan yeni teknolojiler uygulama alanına çıkmıştır. Bu teknolojinin avantajı birçok doğrultucuyu akım paylaşımlı olarak paralel bağlamaya olanak sağlamasıdır. Böylece kullanıcı çok az maliyetle yedekli sistemler yaratabilmekte ve herhangi bir modül arızasından etkilenmediği gibi doğrultucuyu kapatmadan ve yükü enerjisiz bırakmadan bozuk modülü yenisiyle değiştirip ilk günkü güvenlik seviyesine yükseltebilmektedir.